Rolunk

EGY KIS TÖRTÉNELEM

Szászrégenben a múlt század utolsó évtizedeiben állandósult a lapkiadás 1945-ig tartott, ezt követően 1990-ig szünetelt. Az újraindításra csak ekkor került sor. E néhány évtized alatt megjelenő kiadványok hasábjain a társadalmi, gazdasági, művelődési, irodalmi életet tükröző írások kaptak helyet. Az említett időszakban több mint húsz publikációról beszélhetünk. Ezek között voltak a társadalmi, közgazdasági, közigazgatási, szépirodalmi, vegyes, közügyi tartalmú lapok. Az ipari kereskedelmi pénzügyi információk sem hiányoztak, ugyanakkor az olvasók a helyi és környékbeli kulturális megnyilvánulásokról is tájékozódhattak.

Az első magyar helyi sajtótermék 1886-ban látott napvilágot Havasalja címen, Ezt követte a Szászrégeni Lapok, a Régenvidék, a Marosvölgy, a Közérdek, A Jelen, a Heti Hírek, a Tükör és a Régeni Hírlap.

Az első német publikáció a Sachsisch-Regener Wochenblatt, 1894-ben jelent meg. A Sachsisch-Regener Nachrichten (Szászrégeni hírek), a Sportblatt (Sportlap), és a Masken Spiegel (Az álarcok tükre) zárja a sort.

A szászrégeni román lapkiadás kezdete az 1923-as év. Megjelenik a Glasul Poporului. 1945-ig még hét kiadvány kerül az olvasók kezébe: a Semanatorul, Credinta, Glasul Somerilor, Toate Legile, Astra, Munciotrul Forestier, Graiul Muresului.

1944 őszén román és magyar nyelven jelenik meg az Egalitatea - Egyenlőség, a marosvölgyi munkások lapja.

1999 Március - új magyar havilap jelenik meg!

A Szászrégen és Vidéke havilap 1999 márciusában látott napvilágot, egy lelkes csoport kezdeményezésére. Az alapító tagok között és az első Tanácsban ott volt Pakó Benedek római katolikus plébános, kanonok, a feledhetetlen emlékű Márk Endre, Bíró Donát tanár, Darvas Ignác tanár, Kunsági István tanár, valamint Dr. Blága József orvos, Bartha József holtmarosi ref. lp. Böjte Lidia a Kemény János Művelődési Társaság elnöke, Adorjáni László a gazdasági ügyek intézője, Madaras Péter a Kolping Családi Társulat elnöke, és a lap első főszerkesztője Csernátoni József tanár.

A Tanács hagyta jóvá a lap műlődési szabályzatát. A lap erkölcsi alapelveit a keresztény-magyar szellemiségre alapozza. Tartalmában és szerkesztésében ezen elvek alapján a toleráns szellem, az igazság, az Isten és embertárs iránti szeretet és felelőség érzet kell, érvényesüljön, kizávra minden fajta szélsőséges megnyílvánulást.

1999 - 2017 - 18 esztendő a KULTÚRA - EGYHÁZ - KÖZÉLET szolgálatában.

18 esztendő egy kistérségi lap életében hosszú időszak. 18 esztendő 217 hónap - 217 lapszám. Számos gond, öröm, és csalódás. Hónapról - hónapra szerkeszteni kellett a lapot és főleg megtartani azt a színvonalat, melyet a "nagy öregek", az első szerkesztők beállítottak.

De nézzük, mi is jelent meg eddig - természetesen a teljesség igénye nélkül.

Településtörténeti írások - Biró Donát, A Rhédey család története - Csősz Irma, Szabolcska Mihály - Vayda Domokos lp., Ezerszáz esztendő a Kárpát medencében - Csernátoni József sorozata, Lapohos András levelezése Wass Alberttel, Mozaikok Régen történetéből - Biró Donáttól, Kincses Kolozsvár - Csernátoni József sorozata, Szereteszegből indult - Darvas Ignác és A baba - Sárkány Kákonyi Iringó családtörténeti sorozatai, Dr, Horváth Erzsébet - Elmondom hát mindenkinek, Dnepr Frigyes - Hadifogságom emlékei, Fábián András Gy. - Riportsorozat a szászrégeni tanácsosokkal, tanácsülési beszámolók, s számos kis esszé Kunsági István tollából, és természetesen a vallási oldalak.

Gróf Wass Endréné naplójából címen - sorozatot közöltünk - ebben is elsők vagyunk.

Elindítottuk a Sorsok-at (Fábián András Gy.), közöltük a Kossuth Lajosról szóló sorozatot - Csernátoni József tollából.

Ha lassan is, de beindult az aktuális napi események ismertetése: gyöngykoszorú találkozók, tanácsülések, vállalkozók bemutatása, szoboravatási ünnepséget, elindult az Események rovata. Helyet kaptak a fiatalabbak, a gyerekek - főleg a karácsonyi és más ünnepi lapszámakban.

Igyekszünk minél több képpel, grafikával színessé tenni az írásokat. Itt megemlíteném Imets László (Butiurca tanárnő közreműkődésével), ifj. és id. Jorga Ferenc és Ősz Zoltán nevét, akik a lap rendelkezésére bocsátottak rajzaikból, grafikáikbóé. Fogarasi Lászlót és Vass Jenőt, akik a régi Szászrégenről számos dokumentum jellegű képpel szolgáltak ki. Kinczel Lajost és a Fotto Zeiss munkaközösségét, valamint Budai Istvánt és Balázs Csabát, akik szintén díjmentesen fotóztak és fotóznak a lapnak.

Az évek során számos neves személyiséggel közöltünk riportot, melyeket vagy átvettünk más lapból vagy munkatársaink keszítettek. Megemlíteném: Orbán Viktorné, Madl Dalma asszony, dr. Csiha Kálmán püspök, Templi József megyepüspök, Habspurg Ottó, dr. Czirják Árpád, Tökés László püspök, Fodor Nagy Éva festőművész, báró Kemény Miklós nevét.

Számos jeles egyházi, közéleti személyiség és politikus is írt a lapba: dr. Makkai Gergely, Kelemn Attila, Markó Béla, Kerekes Károly, Szirmai Béla esperes, Nagy Miklós Kund, Borbély László.

Az utóbbi három-négy évben (2014 - 2017) megint újabb rovatokat vezettünk be: ilyen a Görgényi Református Egyházmegye templomai (Magyari Hunor), Mementó, Egészségünkért, Való világ, Sport rovat. Számos írás jelent meg Zsigmond Sándor, Kajcsa Jenő, Fábián Gizella, Menyei Ildikó, Kiss-Miki Melinda és Réthy István tóllából.

KAPCSOLATOK

Szerkesztőségünket, lapunkat az utóbbi öt évben háromszor hívták meg a Kistérségi lapok találkozójára: 2006-ban a Brassó melleti Hétfeluba, 2007-ben Marosvásárhelyre a Surlott Grádics szervezésében mutattuk be Szászrégen, 2008-ban pedig Marosszentgyörgyön a helybeli Kolping és a katolikus plébánia meghívásának tettünk eleget.

Kiváló a kapcsolatunk a Népújság szerkesztőségével, a volt főszerkesztőivel Petelei Istvánnal és Nagy Miklós Kunddal, Karácsonyi Zsigmond jelenlegi főszerkesztővel, az Impress Kiadóval- Borbély Imre gazdasági igazgatóval, Vajda György és Bölöni Domokos újságírókkal, és a többi Népújságossal is - sokat tanultunk tölük - a volt és jelenlegi laptördelőkkel: Donáth Györggyel, a néhai Farkas Misivel, Makkai Katival,ésa korrektorunkkal Kiss Évával.

Ugyancsak nagyon jó a kapcsolatunk a nagykőrösi Kőrösi Újsággal - az utóbbi időszakban néhány írást, információt is cseréltünk.

ANYAGIAK

A lap kiadásához pénzre is szükség van. Az évek során számos magánszemély és alapítvány támogatott.

Az Illyés Közalapítvány, a Wass Albert Alapítvány, az EMKE, a Communitas Alapítvány, a magyarországi Szülőföld Alap, a NATKA és a Kőrösi Újság, Pakó Benedek kanonok, gróf Wass Endre, dr. Úry Előd, szászrégeni vállalkozók és magánszemélyek - a szászrégeni magyar tanitóképző számos tagja, a magyarrégeni 37-es számú Koós Ferenc cserkészcsapat.

Mint ismeretes a lapot a szászrégeni római katolikus plébánia keretén működő Kolping Családi Társulás egisze alatt adjuk ki.

Pályázatainkat Madaras Péter készíti elő - az utóbbi években a Szülőföld Alap, majd a Communitas Alapítvány és az RMDSZ támogatása révén maradhattunk meg.

A lap 520 példányszámban jelenik meg. Eljut: a szászrégeni római katolikus plébániára, a négy szászrégeni református egyházhoz, az RMDSZ-hez, Marosfelfaluba, Marosmagyaróra, Marosvécsre, Görgényüvegcsűrre, Alsóbölkénybe, Beresztelkére és olykor Holtmarosra és Disznajóra,

A lap jelenlegi szerkesztősége: Balla Árpád római katolikus plébános, Kiss-Miki Melinda tanítónő, Székely Rózália tanárnő, Nemes Árpád ny. református lp., Nagy F. Attila tanár és Szabó Antal.

Főszerkesztő: 2003-tól Fábián András György - fandras59@yahoo.com.

Az Újságtanácsot Bözödi Sándor, Csernátoni József, Fábián András - György, Nagy F. Attila és dr. Zsigmond Zsolt alkotja.

Weboldal Madaras Péter - madaraspeter@yahoo.com - munkája - www.regen-videke.home.ro.

A műszaki szerkesztést és a nyomdai előkészít;st az Impres Kiadó végzi. 

A lap nyomtatott fomrája  a marosvásárhelyi I.I. Muresan Somfolean Andrei Dorin nyomdában keszül.

ONLINE IS OLVASHATNAK

2017 április elejétől a Szászrégen és vidéke havilap olvasható online formában is, az interneten, a következő címen: szaszregenesvideke.blogspot.ro.

A régi témák mellett törekedni fogunk arra, hogy az új témák is elnyerjék tetszésüket. Célunk, hogy minél több személyhez jusson el mindaz, ami a Szászrégen és környékén történik, valamint, hogy tájékoztassuk önöket városunk eseményeiről, büszkeségeinkről és mindarról, ami körülöttünk torténik nap mint nap.

Látogasság meg online is újságunkat és bátran böngésszenek a régi cikkek és a friss információk között. Bátorítsuk mindazokat akik cikket szeretnének írni, esetleg valamilyen eseményt, vagy akár érdekességet osztanának meg az olvasókkal, hogy küldjék el írásaikat a következő e-mail címre: szaszregenesvideke.online@gmail.com, mi pedig nyilvánossá tesszük az új honlapon. 

Online szerkesztők: Jánosi Sarolta, Gál Előd, Makkai Alpár.

EGY KIS BIZTATÁS

Az erdélyi magyar ember ma is a nyelvben, a kultúréban keresi a hazáját. A művésznek, az értelmiségi embernek ma sem szabad elvonulnia, ma sem szabat elhallgatnia. Nálunk ma is az az igazi értelmiségi, aki,hozzászól, aki beleszól, aki közéleti szerepet vállal.

Szászrégenben él a kultúra, él a művészet, az irodalom, él a mi közös hazánk. Szászrégen egyébként is sokat emlegetett, jelentős példája az erdélyi magyarságnak: azt bizonyítja, hogy kissebségben is lehetünk erősek, ha összefogunk. Ezért a példáért köszönet illeti a szászrégenieket és köszönettel tartozunk az anyaországi barátainknak, ismerőseinknek, jótevőinknek is, akik nagyon sokszor nem csak szavakkal, hanem tettekkel is melletünk állnak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Instagram